Εγγραφές Μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία για το Σχολικό Έτος 2024-2025

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2024-2025 ΓΙΑ ΓΟΝΕΙΣ

Οι εγγραφές στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως και 20 Μαρτίου 2024.

Τη Σχολική Χρονιά 2024-2025 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές-τριες που γεννήθηκαν 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

Δικαιολογητικά εγγραφών

1. Αίτηση εγγραφής (δίνεται από τη Διεύθυνση του Σχολείου)
  2. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας (Τα πιστοποιητικά γέννησης των μαθητών/τριών αναζητούνται αυτεπάγγελτα από τη Διεύθυνση του σχολείου. Σε περίπτωση αλλοδαπών μαθητών-τριών, η εγγραφή στην Α τάξη γίνεται με ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο).
  3. Βιβλιάριο Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα εμβόλια που προβλέπονται και είναι ενταγμένα στο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας του/της Μαθητή/τριας σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ (Α.Δ.Υ.Μ.) (δίνεται από τη Διευθύντρια του Σχολείου και ισχύει για τρία χρόνια)
  5. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας
  6. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

Οι εγγραφές θα γίνονται καθημερινά 9.00-12.00 π.μ.

Επισημαίνεται ότι τα δικαιολογητικά εγγραφής συγκεντρώνονται από τους Διευθυντές και των δύο σχολείων (1ο Δ.Σ. Νέας Αγχιάλου και 2ο Δ.Σ. Νέας Αγχιάλου).  Η κατανομή των μαθητών/τριών σε τμήματα γίνεται μετά την ολοκλήρωση των εγγραφών, ισομερώς, αλφαβητικά και ανά φύλο, από επιτροπή που αποτελείται από τους Διευθυντές των δύο σχολείων και έναν εκπαιδευτικό του κάθε σχολείου που ορίζεται από τον οικείο Σύλλογο Διδασκόντων. Η ίδια διαδικασία ακολουθείται για την κατανομή των μαθητών που προέρχονται από μετεγγραφή ανεξάρτητα από το σχολείο στο οποίο απευθύνεται το αποδεικτικό μετεγγραφής ώστε να εξασφαλίζεται η λειτουργία τμημάτων με ίσο αριθμό μαθητών (παράγραφος 16 του άρθρου 7 του ΠΔ 79/2017).