Διαδικτυακή επιμόρφωση για το “eTwinning”

Την Παρασκευή, 16 Δεκεμβρίου 2023 ομάδα εκπαιδευτικών του Σχολείου μας συμμετείχε σε διαδικτυακή επιμόρφωση με θέμα “Σχεδιασμός ενός Ποιοτικού, Συνεργατικού eTwinning έργου”. Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας CISCO WEBEX από τις επιμορφώτριες, πρέσβειρες eTwinning, Ελένη  – Κωνσταντίνα Εγγλέζου και Ευαγγελία Καλογήρου.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών του Σχολείου μας έγινε στο πλαίσιο της Δράσης “Συμμετοχή των εκπαιδευτικών σε εθνικά και ευρωπαϊκά προγράμματα” του ομώνυμου άξονα που υλοποιεί το Σχολείο μας στο πλαίσιο του του Συλλογικού Προγραμματισμού της Σχολικής μας Μονάδας, καθώς φιλοδοξούμε να προχωρήσουμε στο σχεδιασμού ενός συνεργατικού έργου eTwinning το Σχολικό Έτος που διανύουμε.