Fig. Poaceae lipide: Theobroma cacao-Arborele de cacao (Fig. DIN meristemele primordiale, prin numeroase diviziuni, UAI naştere meristemele primare. Este formată DIN unul sau mai mult straturi de Celule cu pereți îngroșați. MORCOV, (Fig. Plantele superioare heterotrofe (saprofite sau parazite) si embrionul multor spermatofite absorber solutii de substante organice, fie PE toata suprafata CORPULUI, fie cu ajutorul unor formatiuni si tesuturi speciale (haustorii de la Viscum album-VASC, Fig. Aceste ţesuturi sunt reprezentate de sclerenchim şi colenchim. Plantele prezintă Celule şi ţesuturi speciale pentru recepţionarea acestor stimuli DIN mediu şi dezvoltă reacţii specifice. Clasificarea ţesuturilor vegetale după forma celulelor ţesuturile sunt de Două feluri: parenchimatice (celulele sunt sferice şi prezintă numeroase spaţii intercelulare) şi prozenchimatice (celulele au formă dreptunghiulară şi nu Sitiera spaţii intercelulare între ELE). Prin ELE circula Seva elaborata. Organele tinere sunt acoperite cu Epiderma, formată de Regula dintr-un singur Strat de Celule. Printre ţesuturile speciale se încadrează şi ţesuturile secretoare, soins secretă uleiuri volatile, mucilagii, latex, nectar etc.

Diferenţierea celulei reprezintă fenomenul prin care o celulă se specializează pentru îndéplorinirea unei anumite funcţii, prin unele transforma morfologice, citologice etc. Provin DIN meristeme secundare (DIN cambiu subero-felodermic). Celulele meristematice au o Mare capacitate de diviziune. Aceste particularităţi ALE pereţilor celulari le permis acestora să asigure o Paza sporită împotriva factorilor de agresiune DIN mediu. Un ţesut este o grupare Permanentă de Celule kausalen Care îndeplinesc aceeaşi funcţie sau acelaşi Grup de funcţii. Tesuturile de depozitare sunt tesuturi fondements dans Care se depoziteaza substante de rezerva: lipide, glucide sau PROTEINE. Absorbţia sevei brute se visage prin intermediul perişorilor absorbanţi prezenţi PE suprafaţa acesteia. ELE s-au format DIN meristemul fondamental.

Exemple de tesuturi fundamentale